מקלחון הוא אחד הפריטים השימושים ביותר בבית. הוא משלב פונקציונליות לצד דקורטיביות ומשמש את המשפחה כולה. קנייה של מקלחון דורשת התאמה בין הדרישות העיצוביות שלנו לבין גודלו של חדר הרחצה העומד לרשותנו, כל זאת תוך הקפדה על בטיחות מקסימלית. אז כיצד תבחרו את המקלחון המתאים ביותר עבורכם וכיצד תדאגו שהוא יחזיק מעמד לאורך שנים? בואו נגלה.

התאמת סוג המקלחון לחדר הרחצה

כיום המקלחונים מגיעים במגוון רחב של צורות וגדלים כך שניתן להתאים אותם בקלות לדרישות העיצוביות והמבניות של כל חדר רחצה. התאמת המקלחון לחדר הרחצה תאפשר לנו לנצל באופן מקסימלי את השטח העומד לרשותנו.

כאשר חדר הרחצה הוא קטן יותר, נעדיף מקלחון פינתי עם מסילות הזזה. היתרון שבמסילות הוא שהן לא תופסות מקום רב, ובנוסף הן מספקות אטימה מוחלטת מפני זליגת מים. החיסרון הוא שהמסילות נוטות לצבור לכלוך. בנוסף בחללים קטנים נקפיד שהדלת תפתח פנימה ולא החוצה וזאת כדי לנצל באופן אופטימלי את חלל החדר ולחסוך מקום נוסף. כאשר חדר הרחצה גדול יותר ניתן לבחור מקלחון עגלגל יותר, עם דלת שמורכבת על צירים.

היתרון שבבחירת מקלחונים על בסיס צירים הוא שהם קלים יותר לניקוי ולתחזוקה. כאשר חדר הרחצה גדול יותר ניתן גם לבחור מקלחון שמורכב משתי דלתות, לנוחות מקסימלית.

רכישת מקלחון בטוח

ברכישת מקלחון יש להקפיד על זכוכית מחוסמת ועבה. זכוכית מחוסמת חזקה פי 5 יותר מזכוכית רגילה ולכן היא אידיאלית למקלחונים. כאשר העובי המינימלי המומלץ הוא של 6 מילימטרים.

לכן אין להתפתות ולקנות מקלחון שמורכב מזכוכיות באיכות נמוכה, שאולי יהיו זולות יותר, אך יסכנו את בריאותכם ואת בריאות היקרים לכם. בנוסף רצוי לבחור במקלחון הנושא תו תקן בנוגע לדרגת חיסום הזכוכית שלו, וזאת כדי להבטיח איכות גבוהה שתייצר בטיחות מקסימלית. כאשר ישנם ילדים קטנים במשפחה השתדלו לבחור דווקא במקלחון גדול יותר, וזאת משום שבבחירה במקלחון גדול יותר תוכלו לקלח את ילדיכם בנוחות יחסית, ללא הצורך להצטופף.

סוג הרצפה הוא עוד אלמנט בטיחותי חשוב. מכיוון שנרצה להשתמש בריצוף אשר ימנע החלקה, נעדיף ברוב המקרים רצפה בעלת מרקם מחוספס. רצפה בעלת טקסטורה שכזו תעניק לנו יציבות גבוה יותר. אם זאת במידה ובשלב ההחלטה על העיצוב אהבנו דווקא רצפה המורכבת אריחים חלקים, כדאי לדעת שניתן באופן מלאכותי ליצור גם בה חספוס מלאכותי, וכך לשמור על המראה שרצינו ויחד עם זאת להפחית את סכנת ההחלקה.

בחירת עיצוב מנצח

מכיוון שהמקלחון הוא לא רק פריט שימושי אלא גם דקורטיבי, בחירה נכונה יכולה לשדרג את מראה חדר הרחצה בקלות. ניתן לבחור במראה המודרני הדוגל בקווים נקיים, ומינימליזם עיצובי, לצד השפעות אוריינטליות המתבטאות בשימוש בהדפסות בסגנון יפני.

ניתן כמובן ללכת דווקא על המראה הקלאסי אשר מורכב ממקלחון עם הדפסה כמעט ולא מורגשת, אשר נטמעת בעיצוב הכללי של חדר הרחצה. מהלך שכזה שייצר אווירה שקטה יותר ושמירה על המוטיב העיצובי של כל חלל החדר. לשם כך, כדאי לנצל את טכנולוגיות ההדפסה המתקדמות שמאפשרות לנו לא רק לייצר הדפסים רגילים כמו בעבר, אלא לייצר ממש צריבה עדינה במגוון דוגמאות לפי טעמנו האישי.

כדי להשלים את המראה וגם כדי למנוע החלקה יש לבחור את הריצוף המתאים. כאשר בבחירת העיצוב של רצפת המקלחון אנו נתחשב בשלושה דברים: בצבע החיפוי שבחרנו, במראה הכללי של חדר הרחצה ובסוג הידית שבחרנו למקלחון. ריצוף שיתאים לשלושת הפרמטרים האלו ישלים את המראה העיצובי של כל החלל, ויעניק מראה מושלם והרמוני לחדר הרחצה.

בחירת חיפויי קיר וריצוף למקלחון

אחד הדברים החשובים בבחירת מקלחון הוא התאמה של חיפוי הקיר לחדר הרחצה. מעבר לעניין האסתטי, חיפוי קיר איכותי ימנע רטיבות בקיר, דבר אשר יכול להוביל לבעיה חמורה. בחירת חיפוי נכון יכולה לשדרג כל חדר רחצה ולספק מראה עדכני או קלאסי, בהתאם להעדפותיכם.

כיום מגיעים החיפויים במגוון רחב של חומרי גלם, טקסטורות ובצבעים מגוונים. כך שניתן לזנוח את הקרמיקה מסורתית לשלל כיוונים, כאשר ניתן כיום לבחור אפילו בחיפוי מזכוכית, דבר שהופך לאחת הבחירות הראשונות של מעצבי הפנים.

בעבור רצפת המקלחון, נצטרך לבחור בין האופציה של האגנית, לבין האופציה של ריצוף בעל שיפוע. היתרון שבבחירה באגנית הוא שהאגנית מגיעה כבר משופעת בזווית הרצויה, ולכן מונעת את סכנת הרטיבות באופן כמעט מושלם. החסרונות שלה טמונים בכך שלפעמים היא יקרה יותר מריצוף סטנדרטי, ונעדרת את מגוון העיצובים הקיימים בבחירה פרסונלית של ריצוף.

אביזרים משלימים

  • ידיות – מגוון הידיות העומד לרשותנו מאפשר לנו לבחור בין ידיות בציפוי ניקל, אשר תורמות למראה היוקרתי של החדר, לבין ידיות הזכוכית היוצרות מראה ייחודי.
  • מתלים – השתדלו להוסיף מתלה למגבות. התוספת הכספית היא מזערית והתמורה תחכה לכם כל פעם שאתם יוצאים מהמקלחת, שעה שלא תצטרכו לחפש היכן הנחתם את המגבת.
  • שטיחון גומי למניעת החלקה – שטיחון גומי למניעת החלקה הוא אחד הכלים החשובים ביותר למניעת החלקה במקלחת. הוא זול, יעיל ובגדר חובה אם אין לכם ריצוף איכותי בתוך המקלחון.
  • מדפים – אחד הדברים הקטנים אך השימושים ביותר הינם המדפים הקטנטנים בתוך המקלחון. מעבר לזה שהסבון והשמפו החביבים אליכם בהישג יד, זהו גם ניצול מקסימלי של שטח. בחרו במדף שיתאים לצרכים שלכם, כאשר היום ניתן להשיג מגש כפול לנוחות מקסימלית ולהוספת עוד מקום במקלחון. כמו כן השתדלו להתאים אותו לגובה שלכם בעת ההתקנה.

טיפים לניקיון ולשימור המקלחון

השתדלו לנקות את הידיות כמה שיותר, לידיות יש נטייה לצבור לכלוך ובכך לאבד את המראה הנוצץ שלהם. העברת מטלית לחה מדי פעם, תעשה את העבודה ותשמר מראה חדש. ניתן לנקות את זכוכיות המקלחון עם חומר ייעודי שייתן ברק וימיס את האבנית הנוצרת בשל המים הישראלים.

ניתן לחלופין להשתמש במטלית הספוגה במעט חומץ, שאף לו יש יכולות להמיס את האבנית ולשמור על מראה המקלחון לאורך זמן. בנוסף, ניתן להשתמש בחומץ גם כדי לנקות את האזורים שבהם קיים סיליקון, אשר נוטה לספוח חיידקים.

כיום קיימים גם ציפויים שעוזרים לשמר את המראה של המקלחון לאורך שנים, וכדאי לשקול אותם לפני קניה של מקלחון. שניים בולטים הם: ציפוי הלקה וציפוי האנטי- קלאק, אשר בעזרת התזה של נוזל כימי יוצרים שכווה שדוחה אבנית ומאפשרת לכם לנקות את המקלחון בקלות ובמהירות.

בריצוף נעדיף כמובן לבחור בריצוף דוחה כתמים. ריצוף שכזה קיים כיום במגוון רחב של אריחים והם יאפשרו לשמור על מראה איכותי למקלחון לאורך שנים רבות, וללא כל הוצאות מיותרות.

ניתן לראות שמקלחון הוא לא רק אחד הפריטים הפונקציונליים ביותר בבית, אלא גם אחד היפים ביותר וקניה נבונה שלו תבטיח לנו מקלחון בטוח יותר וקל לניקיון-כזה שיחזיק לנו שנים רבות.